Anasayfa / Sağlık / 1 ayda 10 kilo vermek sağlıklı mı ?

1 ayda 10 kilo vermek sağlıklı mı ?

Zayıflamak için araştırma yapanların, sürekli internette karşısına çıkan konulardan birisi de, 1 ayda 10 kilo vermek veya benzeri yazılardır. Peki bir ayda 10 kilo vermek gerçekçi mi? Ya da sağlıklı mı?

Sizde böyle bir başlığa mutlaka denk gelmiş ve okumuşunuzdur. Ancak biraz araştırma yaparak edindiğim bilgiler neticesinde bu pek mümkün değildir. Öyle bir şeyin mümkün ve sağlıklı olması durumunda, herkes aynı yöntemi uygulayarak rahatlıkla kilo verebilirdi. Elbette bazı istisnalar, 1 ayda 10 kilo vermiş olabilirler.

Aynı zamanda bu pekte sağlıklı bir durum olarak kabul edilemez. İdeal kilosundan çok daha fazla kiloya sahip olan kişiler, zorda olsa bu kiloyu verebilirler. Çünkü o kişilerin vereceği 10 kilo, fazla kilolarından sadece %10-20 arasına denk gelir.
İdeal kilosu 60 olan birisi ise, 70 kilodan 60 kiloya bir ayda çok daha zor düşer ve hatta düşemez. Bu kiloyu verse bile, bu çok sağlıklı bir durum olarak asla kabul edilemez. Ki zaten yapılan tüm araştırmalar, 1 ay içerisinde verilen bu kilonun, ileriki zamanlarda fazlasıyla geri alındığını göstermektedir.

1 Ayda 10 Kilo Zayıflamak, Niçin Sağlıklı Olmaz?

Basit bir hesapla sağlıklı bir insanın 1 kilo verebilmesi için yakması gereken kalori miktarı, kabaca 7700 kaloridir.
35 Yaşlarında ve 165 boylarında ve 75 kilo ağırlığında bir kadını düşünecek olursak, bu kadının metabolizma hızı yaklaşık olarak 1500 ile 1800 kalori arasındadır. Aynı özelliklere sahip diğer kişilerde bu durum değişebilir olsa da, ortalama hesap yaparsak durum budur. Yani örneğimizdeki kadının vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için ihtiyacı olan enerji miktarı, 1500 kalori civarındadır.

Bir Aydan Nasıl on kilo verebilirim ?


Şayet düzensiz olarak egzersiz yapmayan örnek özelliklerde ki bir kadın, günlük 1800 kaloriden fazla alırsa kilo almaya, daha az kalori alırsa kilo vermeye başlayacaktır. (Hesaplamamız tamamen kabacadır)
1 ayda 10 kilo vermek için hem günlük 1800 kaloriden az kalori almamız gerekecek, hem de çok daha fazla kalori harcayabilmek için egzersizler yapacağız. Ki aşırı yoğunlukta egzersiz yapmak, zaten sağlıklı değildir.
Daha fazla hesaba girip kafanızı karıştırmadan, düz cümlelerle olayı anlatmaya devam edecek olursak;
Bir kişi bu kiloyu verebilmek için, neredeyse her gün 7 saat boyunca yürümelidir. Böyle birşey ise pekte mümkün değildir. Zaten fazla sağlıklı sayılmayan ve çok sıkı diyetler olarak tabir edilen diyetlerde bile, günlük 1200 kaloriden aşağısı önerilmemektedir.
1 ay boyunca günde 1000 kalori gibi düşük bir miktar aldığınızı var sayarsak, halsizlik, vitamin ve mineral eksikliği, kas kaybı, metabolizmanın çok düzensiz bir şekilde çalışması, aşırı saç dökülmesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kalmış oluruz.
Yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı, 1 ayda 10 kilo bazı durumlarda veriliyor olsa da, çok sağlıksız bir durum söz konusu olacaktır.

Sağlıklı bir şekilde, 10 kilo vermek ne kadar sürer?

Ortak uzman görüşüne göre, sağlıklı bir şekilde kilo vermek haftada 1 kilo vermektir. Yapacağınız diyet ve egzersizler ile beraber bu rakam, hafta da 1.5 kiloya çıkabilir. Sağlıklı bir şekilde 10 kilo vermek için yaklaşık olarak, 2 ay kadar sabırlı bir şekilde egzersiz ve diyetlerimize devam etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super