Anasayfa / İnceleme / 34 Tane Yerden Yüksek SUV ve Crossover’ın Boyut Karşılaştırması
alti en yuksek suv modelleri

34 Tane Yerden Yüksek SUV ve Crossover’ın Boyut Karşılaştırması

Son zamanlarda oldukça popüler olan ve şehir içi kullanımda sık sık tercih ettiği SUV ( Sports Utility Vehicle ) ve daha küçük boyutlarda olan Crossoverlar. Yerden yüksek araçlar arayanlar için çözüm olmakla beraber bazı modeller arazi kullanımı için de tercih sebebi olabiliyor. Aslında bu araçlardan 4×4 ve yerden yüksek olanları, arazi kullanımı için de bir nebze eğlence sunabiliyor. Tabi ki zorlu off-road koşullarında kullanılması önerilmeyen bu araçlar daha çok karlı veya çamurlu hava şartlarında rahatça yolda ilerleyebilmek için kullanıcıların tercih ettiği modeller. Altı yüksek suv veya crossover’lar arasında oldukça geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Bu durumda çoğu kullanıcı tercih sebeplerinin başında arazi yetenekleri gelmese de, özellikle ülkemizdeki bozuk yollar ve kar , kış , yağmur, çamur gibi nispeten daha zorlu parkurlarda çekinmeden ilerleyebilmek için altı yerden yüksek Suv‘lara ve daha çok C Sınıf arabaların yerden yükseltilmiş versiyonları olarak niteleyebileceğimiz Crossoverları tercih ediyor.

Belirttiğimiz gibi pek çok kullanıcı bu tarz araçları araştırırken daha çok yerden yüksekliğine ve boyutlarına önem veriyor. Ancak tabi ki her galeriyi tek tek dolaşıp araçların altının yüksekliği ve boyutlarını incelemek , zaman ve imkan bakımından oldukça zor olmakta. Bu tarz araçları tercih eden Suv ve Crossover severler daha çok internet ortamında bu bilgilere ulaşmaya çalışıyor.

34 ayrı Suv ve Crossover aracın boyut ve yerden yükseklik incelemesini yapacağımız bu yazımıza başlamadan önce dilerseniz neden insanların bu tarz yüksek araçları tercih ettiklerine kısaca bir göz atalım.

Neden Altı Yüksek Araç ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi altı yüksek 4×4 Suv veya 4×2 Crossover araç tercihi, aslında tamamen bütçe ve kişisel zevkler yüzünden yapılsa da, genel olarak öncelikle ülkemizdeki zorlu ve bozuk yollar tercih sebebi olabiliyor. Bu durum ülkemizdeki her şehirde geçerli olduğundan en makul neden bu olarak görülse de, diğer bir neden olarak, mevsim şartlarının sertliği de gösterilebilir.

Hepimiz lapa lapa yağan bir kar yağışı altında, diğer tüm araçlar ya yolda kalmış ya da kıvranarak ilerlemeye çalışırken yanlarından süzülerek geçip gitmek ister. Aynı durum yoğun yağmur yağışı sonucu oluşan ıslak ve kaygan zemin veya çamur toz kum gibi , lastiklerin tutunmasını büyük ölçüde zorlaştıracak zemin koşullarında da geçerli olacaktır.

Yerden yüksek 4×4 araç tercihinin bir başka boyutu da ,aslında çoğu kullanıcı bu avantajı gözardı etse de veya seçim kriteri olarak belirlememiş olsalar da GÜVENLİK !

En istenmeyen ve tehlikeli kazaların başında gelen ” Kafa Kafaya Çarpışma”larda aracın yerden yüksek oluşu bir nebze aşağıda kalan araca göre , içerisindeki yolcuyu koruma anlamında avantajlıdır. Çarpışmanın şiddetine göre gerçekleşecek araç deformasyonlarından, yüksek olan araçlardaki sürücü ve yolcuların kötü yönde etkilenme olasılıklarının daha az olduğu bilimsel bir gerçektir.

Ek olarak yerden yüksek suv veya crossover tercihinin birkaç nedeni olarak da , kaldırımlara aracın ön ve arkasını sürtmeden yanaşabilmek, trafiğe yüksek araçlarda daha hakim olunabilmesi ve caydırıcılık da eklenebilir.

34 Suv ve Crossover’ın Yerden yükseklik ve boyut karşılaştırması

Dilerseniz konuyu daha uzatmadan 34 Adet farklı marka ve modelde yerden yüksek suv ve crossover ları incelemeye başlayalım. Bu yazımızda araçların boyutlarını temsili olarak sağladığım site: automobiledimension.com oldu. Türkiye’de güncel modelleri bulunan ve en çok tercih edilen Suv ve Crossover’ların boyutlarını ve yerden yüksekliklerini derlememizde kaynak olarak bu siteyi kullandım.

Araçların boyutları hakkında bilgi veren fotoğraflarda *Boot Capacity ile belirtilen kısımlar araçların bagaj genişliklerini vermektedir.

Hadi başlayalım. ( Marka adları alfabetik sıraya göre düzenlenmiştir )

1-Audi Q5

audi-q5-yerden-yukseklik

Audi Q5 , genellikle premium sınıfta tercih nedeni olan ve daha çok Audi Q7’nin boyutlarından pek hoşnut olmayanların seçimi. Ancak yine de yerden yüksekliği 20 cm olarak açıklanan Audi Q5 pek de azımsanmayacak ebatlara sahip.

2-Audi Q7

audi q7 yerden yükseklik

Uzunluk ve genişlik olarak Audi Q5 in abisi rolünde olan Audi Q7 nin devasa boyutları hepimizce bilinen bir gerçek. Genellikle şehir içi kullanımda gösteriş ve heybetli araç sevenlerin tercihi olan premium sınıftaki Q7’nin yerden yüksekliği ise 21 cm.

3-BMW X1

Bmw’nin compact crossover segmentindeki giriş seviye aracı olan BMW X1, her ne kadar 1 serisinin , altı yerden yüksek versiyonu algısına sahip olsa da , 18 cm ‘lik yüksekliği ve genel boyutları ile aslında çok da küçük bir araç değil. Bu bakımdan giriş seviyesi crossoverlar arasından premium sınıfta tercih edilebilir.Ancak tabi ki giriş seviyesi bir araç olduğu abilerinin boyutlarıyla kıyaslanınca daha çok ortaya çıkıyor.

4-BMW X3

x3 yerden yukseklik

X1’in abisi konumunda olmasına rağmen aks mesafesi olarak neredeyse X1 kadar olan X3’ün abilik farkı yerden yüksekliğinin 20 cm olması ve neredeyse 30 cm daha uzun olan uzunluğu ile belli oluyor . Yükseklik olarak X1 den çok bariz bir boyut farkı olmasa da yerden daha yüksek bir premium araç tercih etmek isteyenler öncelik olarak BMW X3’ü seçecektir.

5- BMW X5

bmw-x5-yerden-yuksekligi-ne-kadar

Diğer iki kardeşinden, yükseklik, yerden yükseklik ,en ve boy olarak bariz üstün olan BMW X5, her halükarda premium sınıfta lider olabilecek bir araç. BMW X5’in yerden yüksekliği ise 21 cm.

6- Dacia Duster

dacia duster yerden ne kadar yuksek

Genellikle tam olarak fiyat-performans aracı diyemesek de , bütçesi hemen hemen bu yazıda bahsedeceğimiz tüm rakiplerinin oldukça aşağısında bir fiyata sahip olup da, özellikle arazi ve zorlu koşullardaki yetenekleri , Dacia Duster ‘ı bütçesi kısıtlı olup da altı yüksek araç arayanlar için bulunmaz bir nimet haline getiriyor. Dacia Duster’ın yerden yüksekliği 21 cm. Boyutları da pek çok ihtiyacı karşılayacak derecede yeterli.

7-Ford Kuga

ford-kuga-yerden-yukseklik

Ford Kuga , her ne kadar bana yerden yüksek bir Ford Focus olarak gelse de ebat olarak segmentinin standartlarını karşılıyor. 20 cm yerden yüksekliğe sahip olan Kuga , uzunluk olarak pek ferah olmasa da boy olarak yüksek bir araç.

8- Honda CR-V

Honda crv yerden ne kadar yuksek

BMW X5 kadar olmasa da bu sınıfın heybetlilerinden olan Honda CR-V , özellikle yerden yüksek aile aracı olarak kullanılmakta. Bu seçim nedeni genellikle geniş ve ferah bir araç isteyen ailelerin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşıladığı gibi altı da 20 cm lik yükseklikle korkusuzca kar yağmur ve çamurda ilerlemeyi sağlıyor.

9- Hyundai Tucson

tucson yerden ne kadar yuksek

Makyajlı kasası aslında oldukça heybetli görünen Hyundai Tucson, altının yüksekliği konusunda bu intibasını pek karşılamıyor açıkcası. 17 cm yerden yüksekliğe sahip olan Tucson, genişlik yükseklik ve boy olarak da sınıfının heybetli görünen küçüklerinden.

10- Jeep Renegade

jeep renegade yukseklik ve boyut

Arazi aracı kavramını ülkemize kazandıran modellerin başında gelen ve aslında çoğu arazi aracı Suv ve Crossover ın Jip diye anılmasının nedeni olan Jeep firmasının , nispeten daha ufak ebatlı Renegade modelinin boyutlarını resimde görüyorsunuz. Daha çok kutu gibi bir tasarıma sahip olan Jeep Renegade in yerden yüksekliği ise yine Tucson da olduğu gibi 17 cm.

11- Jeep Grand Cherokee

cherokee yerden kac cm yuksek

Çoğumuzu Suv kavramıyla tanıştıran ve yukarıda da belirttiğim gibi “JİP” kavramını dilimize katan araçların başında kare kasa diye tabir edilen Grand Cherokee ‘ler gelir. Modelin güncel versiyonu da oldukça heybetli ve güçlü görüntüsünün yanı sıra 21 cm lik yerden yüksekliğe sahip. BMW X5 ile aralarında küçük ebat farklılıkları olan bu araç en geniş suv araçlar arasında ilk sıralarda.

12- Nissan Qashqai

nissan qashqai yerden yuksekligi

Ülkemizde oldukça sevilen ve yüksek satış rakamlarına sahip olan Nissan Qashqai’nin ebatları her ne kadar bir crossover için yeterli düzeyde olsa da , onu bir Suv yapacak yeterlilikte değil. Boyut ve yerden yükseklik olarak, yükseltilmiş bir C sınıfı otomobil havasında olan Nissan Qashqai’nin yerden yüksekliği 18 cm olsa da , özellikle yeni kasası yerden yüksek araç tercih eden kullanıcılar için oldukça iyi bir seçim konumunda

13- Nissan X-Trail

nissan x-trail yerden ne kadar yuksek

Nissan’ın arazi aracı modeli tanımına daha çok uyan X-trail 4×4 özellikleriyle birlikte boyutlarıyla da geniş ve altı yerden yüksek bir araç çizgisini eski kasalarından beri korumakta. Güncel modelin yerden yüksekliği 20 cm.Yine heybetli araç tercih edenlerin seçimi olan X-Trail ‘de ülkemizde oldukça başarılı satış rakamlarını yakalamış durumda.

14- Opel Crossland

opel crossland yerden yuksekligi ne kadar

Opel’in, geçtiğimiz yıl piyasaya sürmüş olduğu Crossland modeli adından da anlaşılacağı gibi bir Crossover. Ufak farklılıklarla birlikte iç ve dış tasarım olarak eyrden yüksek bir Astra K ‘yı anımsatan Crossland’in yerden yüksekliği 17 cm.

15- Opel Grandland

opel grandland yerden kac cm yuksek

Crossland’in abisi olarak aynı dönemde piyasaya sürülen Grandland, toplam yükseklik olarak kardeşi ile benzer özellikler gösterse de aks mesafesi ve uzunluk ve yerden yükseklik olarak ismindeki Grand ibaresini hakediyor. Opel Grandland’in yerden yüksekliği 20 cm.

16- Peugeot 3008

peugeot 3008 yerden kac cm yuksek

Peugeot’un geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü ve özellikle tasarımı ile büyük beğeni toplayıp yüksek satış rakamlarına ulaşan modeli 3008 ,daha çok bir crossover olsa da özellikle yerden yüksekliği bakımından pek çok geniş ve büyük boy Suv ile aynı seviyelerde. 22 cm yükseklik altı yüksek araç kategorisinde ilk sıralarda olmasını sağlıyor.

17- Peugeot 5008

peugeot 5008 altı ne kadar yuksek

3008’in abisi konumunda ve eski kasaları daha çok büyük bir MPV havasında olan 5008’in yeni kasaları yine geniş bir aile aracı olmasının yanı sıra, 23 cm lik yerden yüksekliğe sahip. Bu da onu çoğu zorlu arazi ve yol koşulunda rakipsiz bir aile aracı konumuna getiriyor.

18- Porsche Macan

macan yerden yuksekligi ne kadar

Lüks sınıfın önde gelen markalarından olan Porsche’nin nispeten daha giriş seviye aracı olan Macan , abisi Cayenne’den doğal olarak daha küçük tasarlanmış. 19 cm lik yerden yüksekliğe sahip olsa da özellikle aks mesafesi yerden yüksek suv ve 4×4 araç arayanlar için oldukça ideal. Tabi boyutların daha küçük olması, Porsche’nin sportif ruhuna daha yakın bir araç olduğunu da hatırlatmak için olabilir.

19- Porsche Cayenne

porsche cayenne yerden ne kadar yuksek

Macan’ın abisi olan ve uzun yıllardır ülkemizde oldukça ilgiyle takip edilip yüksek satış rakamlarına sahip olan Porsche Cayenne, hem sportif kullanım hem de nispeten zor şartlarda yolda kalabilmek gibi özelliklerin karışımıyla elde edilen bir Suv. Ebatları her ne kadar Macan’a nazaran daha büyük olsa da yine de BMW X5’ten daha küçük bir araç. Yerden yükseklik olarak da 19 cm gibi bir değer vermekte.

20 – Range Rover Evoque

evoque yuksekligi ne kadar

Lüks segmentin önde gelen markalarından olan ve ülkemizde bir prestij sembolü olarak kabul gören Range Rover’ın giriş seviyesi 4×4 aracı olan Evoque, her ne kadar küçük kardeş olarak görülse de nispeten heybetli bir araç Yerden yüksekliği 21 cm olan Range Rover Evoque, genişlik ve uzunluk olarak da tatmin edici bir deneyim sunuyor. Aracın tek handikapı, arkaya doğru gittikçe azalan baş mesafesi olabilir.

21- Range Rover Sport

range rover sport altı kac cm

RR markasının daha çok gençlere yönelik sunmuş olduğu Range Rover Sport modeli, Evoque’dan haliyle daha geniş ve heybetli bir araç. Sınıflandırmanın tam ortasında yer alan Range Rover Sport , abi Range Rover ile kardeş Rover ın arasında ebatlara sahip. Ancak yerden yükseklik olarak kardeş Evoque ile aynı değere sahip.Ancak uzunluk olarak neredeyse 50 cm gibi büyük bir fark atıyor ve ortanca abilik derecesini hakettiğini gösteriyor.

22- Range Rover

range rover yerden ne kadar yuksek

Ailenin en heybetli bireyi olan Abi Range Rover, her ne kadar aks mesafesi olarak Sport ile aynı olsa da uzunluğu 5 metre olan yürüyen bir gemi görüntüsünde. Yükseklik olarak çok az farkla (30 mm ) kardeşi Range Rover Sport’a benzese de ,yerden yükseklik olarak 22 cm olarak 1 cm daha yüksek. Lüks sınıfta araç almak isteyenlerin ilk tercihlerinden olan Range Rover, prestiji,asaleti ve sportif özellikleri bakımından üst sıralardaki yerini uzun süredir kimseye kaptırmadı ve kolay kolay da katıracak gibi görünmüyor.

23- Renault Kadjar

renault kadjar altı ne kadar yuksek

Ülkemizin en çok satış rakamına ulaşan üreticilerinden olan Renault’un Suv/Crossover arası olarak tabir ettiğim Kadjar modeli, her ne kadar genel boyutlarıyla çok ufak bir araç olmasa da ,18 cm’lik yerden yükseklikle daha çok şehir içi kullanımı için tasarlanmış bir araç. Ancak yine de diğer rakiplerinden nispeten daha uygun fiyatı ve servis ağının fazlalığı nedeniyle çok sayıda satış rakamına ulaştı.

24- Seat Ateca

seat ateca altı ne kadar yüksek

Seat’ın yeni modellerinden olan Ateca’nın altı 18 cm yüksekliğe sahip. Aynı grubun üyesi olması nedeniyle Tiguan ile boyut ve görünüm olarak benzer özellikler gösteren Seat Ateca da daha çok bir Crossover kimliğine bürünüyor.

25-Skoda Kodiaq

kodiaq altı kac cm yuksek

Yine Tiguangiller familyasından olan Kodiaq, Ateca’dan farklı olarak 4.7 metreye yakın uzunluğa sahip. Bu da aracı oldukça ferah ve geniş hale getiriyor.Görüntü olarak da daha heybetli duran Kodiaq 19 cm yerden yüksekliğe sahip olmasının yanı sıra, 7 koltuklu bir model. Ancak aracı 5 koltuklu olarak kullanmak istediğinizde 720metreküp gibi devasa bir bagaj alanına da sahip olabiliyorsunuz. Bu bakımda aileler için oldukça iyi bir alternatif.

26- Subaru XV

subaru xv alti kac cm

Benim en sevdiğim araçlardan birine geldi sıra. Subaru markasının devamlı 4×4 sistemine sahip ve boxer motoru ile yol tutuş ve performans bakımından diğer tüm modellere üstünlük sağladığı XV, abisi Forester kadar geniş bir araç olmasa da, abisi ile aynı alt yüksekliğine sahip. 22 cm yükseklik , görece güzel görünüm, devamlı 4 çeker yürüyen aksam ve boxer motoru XV yi ülkemizde oldukça sevilen bir araç yapmaya yetti. İç mekan olarak da ferah ve geniş bir araç olan XV’nin 1.6 Litre benzinli motoru tek olumsuz yanı.

27- Subaru Forester

Subaru forester yerden yuksekligi ne kadar

Altı en yüksek araçlardan biri olan ve arazi yetenekleri Subaru markasının genlerinden gelen Forester, kardeşi XV gibi 22 cm bir yerden yüksekliğe sahip. Toplam yüksekliği de 1.7 metre olan Forester, kardeşi gibi Boxer motor ve sürekli 4×4 teknolojisi sayesinde kesinlikle bir Suv . hatta arazi aracı tanımına da uyacağını düşünüyorum. Özellikle kış mevsiminin çetin geçtiği şehirlerde son derece isabetli bir seçim olacaktır.

28- Suzuki Vitara

suzuki vitara yerden yuksekligi ne kadar

Suzuki’nin daha çok gençlere yönelik ürettiği yeni Vitara iki ve dört kapılı modellere sahip. Ancak dört kapılı versiyonu da daha çok bir crossover konseptinde olan aracın yerden yüksekliği 18 cm. Boyutları da diğer modellere nazaran ufak kalan Vitara belirttiğim gibi gençler ve kadınlar için daha doğru bir tercih olacaktır.

29-Toyota Rav4

rav4 yerden yuksekligi

Toyota Rav4’lerin eski kasalarını ben daha sportif ve Suv sınıfında bulurdum. Tabi şahsi görüşüm bu benim ancak yeni Rav4 ,eski kasanın sportif ve kaslı duruşu aksine daha bir beyefendi ve sakin görünüme sahip. Yerden yükseklik olarak 18 cm gibi bir değer veren Rav4 genel ebatları itibariyle de orta sınıfta değerlendirilebilir.

30- Toyota Landcruiser

landcruiser yerden ne kadar yuksek

En heybetli Suv’ lardan olan Landcruiser her ne kadar 21 cm’lik yerden yüksekliğe sahip olsa da görünüm itibariyle havada giden bir tankı andırıyor. çlü ve kaslı görüntüsü ve 5 metreye yaklaşan uzunluğu, 1.85 cm toplam yüksekliği oldukça geniş bir suv olduğunun kanıtı. Petroln ucuz olduğu Arap ülkelerinde oldukça yaygın olarak kullanılan Landcruiser’ın çölde yaptıkları safkan bir arazi aracı olduğunu gösteriyor.

31- Volkswagen Tiguan

tiguan alti kac cm yuksek

Yine ülkemizde oldukça yoğun olarak talep edilip uzun yıllardır severek kullanılan Tiguan’lar yeni kasa ve makyajlanmış güncel versiyonuyla altı yüksek ve geniş araç arayışında olanların ihtiyaçlarına cevap verebilecek düzeyde. Altı 19 cm yükseklikte olan Tiguan orta sınıfta yer alabilecek ebatlara sahip ve ailelerin ilki seçimlerinden biri

32- Volkswagen Touareg

touareg alti kac cm

Eski kasalarında olduğu gibi yeni kasasında da oldukça heybetli ve güçlü bir görünüme sahip olan Volkswagen Touareg, 20 cm lik yerden yüksekliğe sahip olmasının yanı sıra, 4.9 metreye yakın uzunluğu, 2 metreye yakın aks mesafesi ve 1.7 metre toplam yüksekliğiyle en geniş suv sıralamasında üst sıralarda yer alacaktır.

33- Volvo XC60

xc60 altı kac cm

Volvo’nun XC60 modeli yeni kasasıyla kısa süre önce görücüye çıktı. Ancak gerek boyutları gerek markanın mottosu olan güvenlik özellikleri gerek kalitesi ve gerek abi XC90 ‘a olan benzerliği premium sınıfta olan bu aracı pek çok kişinin hayali ve tercih nedeni haline getirdi. Yerden yüksekliği 21 cm olan XC60 aynı zamanda hiç azımsanmayacak genel boyutlara sahip.

34- Volvo XC90

xc90 alti yuksekligi

Listemizin son sırasında bir assolist edasıyla arz-ı endam eden aracımız Volvo XC90. Özellikle birkaç yıl önce çıkan yeni kasası hem şık, hem heybetli hem elit bir araç. Bu heybetini 23 cm ‘lik yerden yükseklikle taçlandıran aracımız aynı zamanda 5 metreye yaklaşan uzunluk , 1.8 metreye yakın toplam yükseklik ve 2 metreye yakın aks mesafesi ile BMW X5 ile birlikte listemizdeki en geniş ve yerden yüksek araçlardan biri olmayı başarıyor

Sonuç

Ülkemizde özellikle sık gördüğümüz altı yerden en yüksek Crossover ve Suv’ları incelediğimiz bu uzun yazımızın sonuna geldik 🙂 Araçlar hakkında inceleme yaparken aklıma gelen ve bu listede olması gereken birkaç araç daha vardı . Ancak yazı oldukça uzun olduğundan onları da bir başka incelemede ele almak istedim. Bunlardan Mitsubishi ASX, Mitsubishi Pajero gibi modelleri de bu listeye ekleyebilirdim.

Ayrıca Mercedes’in hiçbir modeline bu yazımda yer vermememin nedeni ayrı bir başlıkta G-Wagen ve diğer Mercede Suv ve Crossover’larını incelemek istememdendir.

Sonuç olarak bu yazıyı okuyup bu satırlara kadar geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Oldukça uzun bir süreç aldı bu yazının hazırlanması ve bu konu yıllardır benim internette araştırdığım ama tek bir kaynaktan tüm modellere ulaşamadığım bir konuydu ben de faydası olur diye yazmak istedim. Ve yine belirtmek isterim ki araçlar hakkında, boyutlar dışındaki yorumlarım sadece benim şahsi görüşlerim olup , atladığım veya bilmediğim pek çok kriter olmuştur mutlaka. Ancak daha çok araçların yerden yüksekliği ve boyutları konusunda görseller eşliğinde bilgiler sunmaya çalıştım.

Sizin de bu listede olması gerekli dediğiniz modeller varsa yorum kısmından bana ulaştırabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda o modelleri de ele alacağım.

Hepinize kazasız belasız sürüşler dilerim.

Serkan AKSAKAL

4 Yorumlar

  1. Harika bir incrleme. Hep aklımda olan ve merak ettiğim araclarin yerden yükseklikleri hakkinda cok onemli bilgiler var. teşekkür ederim

  2. Teşekkürler İbrahim Bey görüşünüz için. Evet ben de çoğu zaman bu konuyu araştırıp bahsettiğim sitede tek tek boyutları inceledim ama böyle her birini tek sayfada bulabileceğim bir kaynak yoktu. Ben de kendim yazdım (:

  3. Teşekkürler çok iyi ve faydalı olmuş

  4. Teşekkürler çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super

%d blogcu bunu beğendi: