Askere Giderken Alınması Gerekenler – Bedelli-Uzun Dönem-Kısa Dönem

Askere gitmeden önce nerede askerlik yapacağınız belli oldu ve beklemeye başladınız.Askere giderken alınması gerekenler hakkında araştırma yapıyorsunuz.Günler geçiyor ve yavaştan vakit geliyor.Sizde
bir telaş başladı.Öncelikle ben 354 Kısa Dönem Askerliğini yapmış birisi olarak hem kendi tecrübelerimi hemde genel olarak
yanınıza almanız gerekenleri sizlere aktarmaya çalışacağım.Umarım faydalı bir yazı olur da sizlere bir katkımız olur.

Dilerseniz Askere giderken alınacaklar listesini bir görselle daha kolay açıklayayım.

2019’da askere gideceklerin alması gerekenler

Tamam iğrençti 😀 Merak etmeyin askerde bunları zaten veriyorlar… Tamam . Öhöm ciddi bir konu bu.Ne diyorduk


Öncelikle şunu belirteyim eğer bir kısa dönemseniz askere giderken alınması gerekenler listenizi çok kasmayın çünkü 3 hafta sonra dağıtım izniniz olan 3 gün eve geleceksiniz.Bu süre içerisinde 3 haftalık tecrübelerinize dayanarak
nerlere ihtiyacınız olduğunu anlayacaksınız.
Uzun dönemler içinde bu yazımız ize iyi bir referans olacaktır.

Askere Giderken Alınması Gerekenler

Aslında temel ihtiyaçlarınızın çoğu askeriye tarafından temin ediliyor. Askere giderken dolu dolu iki valiz eşyayla özellikle ilk gün kışlada kaan ter içinde sürünmemek için aslında çok da abartmanıza gerek yok. İnanın bu sizin zararınıza olacaktır. Sonuç olarak ilk gün muhtemelen oradan oraya koşuşturacak, henüz kalacağınız koğuş vs. belli olmadığından elinizde valizlerle tabir-i caizse sürüneceksiniz (: Ek olarak askeriyenin vereceği malzemelerin olduğu valiz de ellerinizden öpecek. Bu yüzden askere giderken alınması gerekenleri çok da abartmamanızı tavsiye ediyorum ve askere giderken alınacaklar listesini olabildiğince abartmanızı öneriyorum.

Dilerseniz askere giderken birliğimizin bize hangi malzemeleri temin edeceğine bir bakalım.

Askere ilk gittiğinizde size verileceklerin bazıları şu şekilde :

Parka , Elbise, Gömlek , Şapka ,Eşofman Takımı ,Terlik , Spor Ayakkabısı ,Çorap ,Çamaşır , Atlet , Diş macunu ve fırçası , nefte (şapkaya takılan ) künye ve zincir genel olarak size verilenler aşağı yukarı bunlar.

Yani gider gitmez size bir bavul dolusu roket, sniper tüfeği ya da atıştırmalık el bombası falan verileceğini düşünüyorsanız, hayal kırıklığına uğramanız oldukça muhtemel (:

Askere Giderken Alınacaklar Listesi

Neler Almalısınız:

Askere giderken alınması gerekenler konusunda aslında belli bir kural veya kabul görmüş bir liste yoktur. Muhakkak ki herkesin kendi özel ihtiyaçları vardır. Fakat genelde çoğu eşyanın da askeriyede yasak olduğunu gözardı etmeden askere giderken alınacaklar listenizi daraltmanızda fayda var.Dilerseniz belli başlıklar halinde askerde gereken malzemeleri kısaca inceleyelim.

Giyim- Kuşam

Öncelikle alacağınız renkler haki yeşil olsun ,yada yerine göre siyah olabilir. Atlet , boxer , çorap bol miktarda çorap alın kesin tavsiyemdir.Kirli ve temiz çamaşır torbası kesinlikle olması gereken şeylerdir.Dolap düzeni askerde oldukça önemlidir.Bunu en güzel şekilde bu torbalar yapmaktadır.Elbise askısı da kesinlikle almanız gereken bir malzemedir.2 tane yeterlidir.Fakat siz garantiye almak için 4 tane alın derim,şort askeriye tarafından veriliyor ama tatil günlerinde giymek isterseniz yine alabilirsiniz.

Kişisel Bakım Malzemeleri

Kısa dönem askere gidecekler için yaz kış dönemine göre güneş kremi alınabilir,uzun dönem askere gidecekseniz almanızda fayda var.Eğer çok sık pişik ve tahriş sorunu yaşıyorsanız krem almanızı tavsiye ederim , yürüyüşler ve sporlar tahriş edebilir.

Dudak kremine ben hiç ihtiyaç duymadım fakat alabilirsiniz.Ayak pudrası alınabilir hem mantara engel hem kötü kokuya iyi gelir.
Tırnak makası alın ve kimseye kullandırmayın ,diş macucu size veriliyor fakat daha kaliteli bir macun ve fırça kullanmak için almanızı tavsiye ederim,sabun ve şampuan alınız.
Askere giderken alınacaklar lisetesi nin başında tutmanız gerekenlerden biri de özellikle traş için kaliteli bir traş bıçağı ve köpük .Askerde en çok yapacağınız aktivite traş olmak olacağından bu konuya özellikle dikkat edin.B yüzden ürünlerinizi kaliteli bir markadan almanız size çok fayda sağlayacaktır.Yüz havlusu ve Banyo havlusu almak size çok fayda sağlayacaktır.
Askeriye kantininde bazı şeyler satılmaktadır, diğer malzemeler cımbız , kürdan , peçete tuvalet kağıdı gibi malzemeleri buradan temin edebilirsiniz.

Bana göre askere giderken alınması gereken diğer malzemeler ,bot boyası , bot tabanlığı ve vatka ayak vurmalarına karşı alın ihtiyacınız kalmazsa başkasına verebilirsiniz.
El feneri ve düdük alın , dikiş takımıza bir kaç kez ihtiyacını olacak ,arkadaşlarınızdan da temin edebilirsini yada alabilirsiniz iğne iplik yeterlidir.
Saat olarak efsane saat casio’dur kesinlikle alın 🙂 Casio’nun f-91w ürün koduyla satışa sunduğu ancak en bilinen adıyla “Asker Saati” olan modelini bolca göreceksiniz. Ancak maddi durumunuz yeterli ve askeri saatlere ilgi duyuyorsanız önceki konularımdan olan ” Askeri Saat Modelleri” ni incelemenizi tavsiye ediyorum

askeri saat Casiof91
Askerin can yoldaşı


Bot için kilit alın demişlerdi fakat bizde bot ve dolap kilitlemek yasaktı.Sizde alın yanınızda bulunsun.
Yara bandı alabilirsiniz.Yastık kılıfı alın derim fakat bunu hep takıp çıkarmanız lazım farklı bir renge izin yok .

Kazasız belasız acemi ocağını bitirdiğinizi varsayalım (:

Usta birliğinizde gereken malzemeler

Düdük temini zorunludur.Defter kalem alın , özellikle karalamak için şafak sayısı olan kartları alın karalayın :)Sayılı gün çabuk geçer merak etmeyin.
Usta birliğinizde vakit olarak daha rahat olacaksınız kitap alabilirsiniz.Kütüphaneden de yararlanabilirsiniz.Ayrıca çarşıya çıkınca da alabilirsiniz.
Soyadınızı yazılı olduğu ve gömleğinize dikeceğiniz bir kumaş olacaktır.Onu yaptırabilirsiniz
Onun dışında sizin aklınıza gelen malzemeleri aşağıda yorum olarak yazarsanız tüm askere gidecek
olanlara büyük fayda sağlayacaktır.

Sonuç

Bu yazımda askere giderken alınması gereken malzemeleri sizinle paylaştım elden geldiğince. Ancak makaleyi yazarken inanın malzeme temini heyecanı, özenle tıka basa doldurulan valiz, “Acaba ne olacak?” heyecanı ve korkusu… Hepsini yeniden yaşadım. Ama özellikle askerde alınması gerekenler listesi için araştırma yapmaya başlayıp bu yazıyı gören kardeşlerime büyük büyük dedenizden ( poşet de olsa 🙂 ) bir tavsiye,

Eğlenin ve tadını çıkarın .. Evet zor bir süreç, evet bazıları için dünyanın sonu ( abartmayın) . Ama inanın döndüğünüzde sizi bekleyen hayat çok daha eğlenceli değil aksine daha zor olacak. Ve komutanların öylemeyi çok sevdiği “Asıl askerlik buradan çıktıktan sonra başlayacak” sözünün gerçekliğini yaşayarak öğreneceksiniz.

Bir daha hiç o kadar enteresan , farklı, komik, cins, delikanlı vs vs. adamı bir arada göremeyeceksiniz. Şalteri kapatın ve gidin. Eğleneceksiniz (:

Hepinize Hayırlı teskereler…

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super