Anasayfa / Wordpress / Blog Yazarken Karşınıza Çıkabilecek Engeller

Blog Yazarken Karşınıza Çıkabilecek Engeller

Blog Yazarken Çıkan Engeller
Blog Yazarken Karşılaştığımız Zorluklar

Nedense insanoğlu bir işe başlarken, daha önce gerçekleşmiş başarı hikayelerini okumaya bayılır. Hangi yol izlenmiş, neler yapılmış, nerelere gelinmiş okumak öğrenmek gerçekten güzeldir ancak gelgelelim bizi uyarmaz. Dikkat edilecek konuları değerlendirmemizi sağlamaz. Bir de Türk insanı başarısızlıkları değerlendirmeyi bilmez. Başarısızlık ayıptır, utanç kaynağıdır. Oysa günümüzde başarısızlık hikayelerinden çıkartabileceğimiz o kadar çok konu var ki… İnanıyorum genç nesil buna daha fazla önem veriyor. Hatta kendi hikayelerini de paylaşmaktan çekinmiyorlar. Ün ve para getiren süper başarı hikayeleri ise takdir edilerek, acaba nerede engele çarptılar sorularıyla sorgulanıyor.

Blog yazma konusunda da aslında aynı şey geçerli… Başarıya uzanan bir çok blog yazarının başına gelenler arasında belki de başarısızlıklardan çıkmış hikayeler yatar. Bunlardan yola çıkarak hazırlanmış bir çok okunacak yazı mevcut. Bu tip yazılardan ilham alarak ilerlemek ve strateji belirlerken dikkat etmek önemli aslında…

Önemli olan hatalardan ders çıkartabilmek. Bir sonraki aşamada daha tedbirli ve bilinçli adım atabilmek. İlk engelde blog yazmayı bırakmak yerine, yeniden ayağa kalkarak ilerlemek… Ama koşmadan, adım adım ve tabii dağılmadan…

Bu yazımda blog yazmaya yeni başlayanlar kadar, bir engele toslayıp vazgeçme aşamasına gelenler için de öneriler olacak. Başımdan geçen ve iyi kötü deneyimlediğim ne varsa paylaşacağım.

İşte blog hayatınızda size engel çıkartacak olası tümsekler…

Çok çabuk sonuç almalıyım!

Birçok blogger bu işe para için giriyor bunu biliyoruz. Biraz çalışayım ama hemen para kazanmaya başlasam iyi olur diyerek sadece ”para” odaklı iş çıkartmaya başlıyor. Bu da başarılı bir blogger olmayı engelliyor.

Blog yazmakla hemen para kazanılmaz. Hatta blog dünyasında hemen adınız bile duyulmaz. Herşey zaman ve sabır gerektirir ve tabii istikrarlı çalışma bilinci…Disiplin!

Blog yazmak da bir girişim değil mi sonuçta? Blogger da bir girişimci tabii. Çok az bir sermaye ile yola çıkabileceğiniz blog; SEO çalışmaları, sosyal medya bağlantıları, backlink ayarları ile ilerlemeye devam eder. Bunlar teknik işler, sizin o bloga ruhunuzu katmak, üslubunuzu yerleştirmek ise işin duygusal kısmı; yani okuyucularınızı bağlayacağınız kısmı…

Tüm bu çalışmaların belli bir denge ile yapılması gerekiyor tabii. Blog için yapacağınız tüm çalışmaların dengeli ve doğal olması en önemli kural. Sabır ise en önemli erdem! Bir de sakın kara listelere düşmenizi sağlayacak sıradışı, kurallara aykırı işlere bulaşmayın. Eninde sonunda Google yakalar. Demedi demeyin.

Başlangıç için Bilgi Gerekmez 

Blog yazmanın temelini destekli tutacak ana kolonlar öğrenmek ve paylaşmaktır. İnternette yapacağınız en ufak bir araştırmada en iyisinden en gereksizine kadar her tür bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Kitaplar var kolaylıkla adım adım size blog yazarlığı ile ilgili bilgiler verir. Önemli olan bunları okumak ve öğrenmek. Öyle hap yok içip de blog açalım 

Belli bir ön araştırma yapmadan, siz blogda ne yazmak ve internet dünyasında nasıl olmak istiyorsanız ona yatırım yapın, hazırlanın. Bilgi olmadan ilerlemeniz zor olur.

Zamansız da olur

Blog tam bir zaman yiyen canavar gibidir. Yapacağınız işler ufak görünse de hepsi kendi çapında ciddi zaman alır. Profesyonel bloggerlar için de durum aynıdır merak etmeyin. Ancak bir farkla, onlar zamanı nasıl optimize kullanabilecekleri ile ilgili bilgiye sahiptir ve hayatlarını kolaylaştıracak her bilgiyi kullanırlar.

Blog yazarken odak noktanızdan ayrılmamak ilk şart. Dağılmadan iş yaptığınızda zamanı en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Belli bir konuda araştırma yapar, fikir üretir ve yazı hazırlarsınız. Sosyal medyaya da fazla takılmayın, zamanı yer tüketir.

Her şeyin zamanında ve düzeninde yapılması gerekir. Bu nedenle önceden planlama yaparak, bu plana uymanız önemli.

Strateji de neymiş

Başarılı blogların ve bloggerların kesinlikle bir stratejisi vardır. Onları takip ettiğinizde bunu anlarsınız. Yazıların içeriği, yayın saatleri, sosyal medya paylaşımları gibi her adım belli bir düzenle yapılır. Bunlar önceden hazırlanır ve yol haritası çıkarılır. Kısaca strateji belirlenir. Tıpkı girişimler ya da şirketler gibi…Öyle kafaya göre ilerleme maalesef bir süre sonra çakılır kalır.

Yazma yeteneğine gerek yok

Blogun temeli içeriktir biliyoruz. Bu içeriği hazırlamak için de bilgiye ihtiyaç var onu zaten konuştuk. Bu bilgiyi okuyucuya ulaştıracak da bir yazı üslubuna ihtiyaç var. Eğer aklınızdakileri kaleme, pardon, klavyeye dökerken kendinizi ifade edemiyor ve okuyucuyu bağlayamıyorsanız durum vahim demektir. Yani bir yazma yeteneğine ihtiyacınız var. İsterseniz günde 10 yazı yayınlayın, o dilinizi yazınızın içinde anlatamıyorsanız, maalesef başarısızlık kaçınılmaz olur.

Çok çalışmak güzeldir ancak verimli çalışmak akıllıcadır.

İyi bir yazı yazma yeteneği bir anda ortaya çıkmaz. Tamam doğuştan yetenekliler de var ancak bunu geliştirmek kesinlikle şart. Sürekli yazarak, iyi yazıları okuyarak, başkalarının yazılarımızı değerlendirmesini sağlayarak ilerleyebiliriz. Hatta bu işle ilgili özel seminer ve atölye programları var. Onlara katılmak çok faydalı olabilir.

Tutarlılık şart değil

Evet düşünün öyle bir blog var ki, kafasına esince yazar, ne yazdığı belli olmaz. Ne kadar merak edip takip edebilirsiniz ki?

Eğer blog sizin işinizse düzgün bir çalışma sisteminiz olmalı. Tutarlı bir yayın akışınız ve içeriğiniz olmalı. Tutarlı bir çalışma ile sürekli yayın akışı okuyucuları çekecek ve trafik doğal olarak akacaktır.

Benden not: Burada listelediğim 6 engel, inanın önemsiz gibi görünse de blogunuzu ve sizi yer tüketir. Kendinizi tüketmeden nasıl bir strateji size uyarsa, o şekilde çalışın. Unutmayın pratik yapmadan gelişme sağlayamazsınız. Bunu da en iyi ne zaman ve nasıl yapacağınızı siz bilebilirsiniz. 

İyi bloglar!

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super