Anasayfa / Genel / Çalışma Programı Nasıl Oluşturulur ?

Çalışma Programı Nasıl Oluşturulur ?

Çalışma Programı Oluşturma

Çalışma Programı Nasıl Oluşturulur ? , günlük hayatta başta öğrenciler olmak üzere pek çok insanın aklını kurcalayan bir sorudur. Özellikle lise ve üniversite öğrencileri, ders çalışırken nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini bazen bilmemektedir. Genellikle öğrenciler sınav zamanları yaklaşırken, hatta sınava bir gün kala o derse çalışmak için çabalamakta ve kendisini gereksiz yere yormaktadır. Sınava uzun bir süre varken de, daha zamanı olduğunu düşünerek sınav yaklaşana kadar çalışmayı ertelemektedir.

Düzenli bir şekilde çalışmak ve konuları yetiştirmek için yapılabilecek en iyi şey, bir çalışma programı oluşturmaktır. Çalışma programları çeşitli olmakla birlikte, her öğrenciye farklı bir şekilde oluşturulmalıdır. Örneğin bazı öğrenciler günlük programları tercih ederken, bazıları haftalık bazıları da aylık programları tercih edebilmektedir.

Yapılacak İşi Parçalara Bölmek

Çalışanlar için yapılan işi bölmek öğrenciler için de çalışılacak konuları parçalara bölmek, o işi bitirmek için en iyi yöntemdir. Bu nedenle sınavlara en az 2 hafta kala, çalışılacak konular öncelikle bir kağıda yazılıp göz önüne getirilmelidir. Ondan sonra ise eğer haftalık program yapılıyorsa konular hafta hafta bölünmeli, kaç konu varsa hafta sayısına bölünüp bir kağıda yazılmalıdır.Çalışma programı nasıl oluşturulur sorusunu yanıtlayıp, bu cevaba uygun hareket edebilmek için öncelikle parçalar halinde çalışmayı öğrenmek gerekir.

Günlük program yapılıyorsa da her gün, herhangi bir konunun belirli bir miktarı seçilmelidir. Örneğin zor veya detaylı bir konuya 3-4 gün verilip daha kolay bir konuya 2 gün verilebilir. Bu şekilde öncelikle dersi konulara bölerek, sonrasında da konuları günlere bölerek bir çalışma programı oluşturulabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yapılamayacak ve uçuk hedefler koymamaktır.

Yüksek hedefler koyulduğunda genellikle öğrenciler birkaç gün bu hedefe uyup, diğer günler zorluğundan yakınıp vazgeçmektedir. Bu nedenle hedefler parçalara bölünüp aşama aşama tamamlanmalıdır. Ve bir diğer önemli nokta ise her zaman bu hedeflerin, konuların bir kağıda yazılması ve göz önünde olmasıdır. Biten hedefler üzerine çizgi çizmek, tik atmak veya artı koymak da iyi bir motivasyon sağlayacaktır.

Öğrenci Olmayıp Çalışanlar İçin Çalışma Programı Hazırlamak

Bir işte çalışırken de verilen işi bitirmek için bir çalışma programı hazırlamak, her zaman daha etkili bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde çalışanlar işlerini son günlere yığmazlar ve etkili bir şekilde o işi zamanında tamamlayabilirler. Bu durumda öncelikle yapılacak işin zorluğuna göre bir süre belirlenmelidir. Sonra da bu iş, aşamalara bölünüp sonra da bu aşamalar bir kağıda yazılmalıdır.

Örneğin bir iş için 2 haftalık bir süre belirleniyorsa, daha 2 hafta var deyip ilk günler hiçbir şey yapmadan oturulmamalıdır. Daha ilk günden o işe başlayıp 2 hafta boyunca her gün ufak ufak yapılarak o işin zamanında bitmesi sağlanır. Bu sayede bir gün içinde o işe ayrılan zaman minimuma indirilmiş olur ve bu durum, kişilerin kendilerine de gün içerisinde vakit ayırabilmesine olanak sağlar.

Hem öğrenciler için hem çalışanlar için bir çalışma programı oluşturmak, her zaman zaman yönetimi ve başarı açısından iyi olacaktır. Bu programlara uyulduğu sürece başarı o kişilerle olacaktır.


Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super