Anasayfa / Sağlık / Diyabetin Belirtileri Nelerdir ?

Diyabetin Belirtileri Nelerdir ?

Halk arasında şeker hastalığı olarakta bilinen diyabet; pankreas adlı salgı bezinin, insülin hormonunu yeteri miktarda üretmemesi veya ürettiği insülin hormonunu sağlıklı bir şekilde kullanamaması halinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Ömür boyu devam eden bir hastalık olması nedeniyle, hastanın günlük yaşamını etkileyen şeker hastalığı, hastanın şeker ve şekerli besinler tüketmesinin önündeki en büyük engeldir.

Hastanın şekerli besinler tüketmesi durumunda diyabetin etkileri artacağı gibi, farklı rahatsızlıkları tetiklemesi de söz konusudur. Bu yazımızda sizlere, diyabet belirtileri, diyabet tedavisi ve diyabetin nedenleri hakkında bilgiler sunacağız.

Diyabetin Belirtileri Nelerdir?

Diyabetin başlıca belirtileri aşağıda yer almakta olup, bu belirtilerden bir ya da bir kaçının görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 • Aşırı derece de sıvı alımı, şeker hastalığı belirtileri arasındadır. Sağlıklı bir kişi, günlük ortalama 2-2.5 litre su tüketmelidir. Diyabet hastalarında aşırır susama hissi oluşur ve günlük su tüketim ortalamasının üzerinde su tüketirler.
 • Sıklıkla idrara çıkmakta, başlıca belirtiler arasında yer almaktadır. Bu duruma tıp dilinde, poliüri adı verilmektedir. Bu durum her ne kadar fazla sıvı tüketimine bağlı olarak görülse de, fazla sıvı tüketiminin az olduğu durumlarda da hasta sıklıkla idrara çıkar.
 • Şeker hastalığının bir diğer önemli belirtisi de, çok fazla halsizlik ve yorgunluk hissidir. Bu belirti tek başına yeterli olmasa da, diğer belirtilerin herhangi biriyle beraber görüldüğünde ivedilikle doktora gidilmelidir.
 • Aşırı ve sık açlık hissi, yine hastalığın bir diğer belirtisidir.
 • Herhangi bir diyet ya da egzersiz programı uygulamadan kilo kaybı yaşanması, hastalığın belirtileri arasındadır. Bu belirti aynı zamanda, farklı bir hastalıktan dolayı da görülebilmektedir.
 • Cisimleri çift ve bulanık görmek.
 • Ayaklarda karıncalanma, uyuşma veya hissizlik oluşması da, diyabetin temel belirtilerinden birisidir.
 • Nefes kokması ve bu kokunun çürük meyve kokusunu andırması.
 • Hızlı ve derin derin nefes alıp verme.
 • Ağız ve cilt kuruluğu
 • gibi belirtiler, diyabetin en yaygın görülen belirtileri arasındadır.

Şeker Hastalığı Tedavisi

Hastalığın kesin bir tedavisi, maalesef bulunmamaktadır. Birbirinden farklı bir çok tedavisi bulunmasına rağmen, kesin bir tedaviden söz etmek pek mümkün değildir.
Tedavi yöntemi olarak veya tedaviye yardımcı olarak sunulan bir takım yöntemler ile, hastalığın etkileri azaltılmaktadır.

Diyetler, oral antidiyabetik hap kullanımı, düzenli egzersizler ve kan şekerinde hala normalleşme elde edilmeyen hastalar için, insülin pompa tedavisi yaygın olarak kullanılmaktadır.
Diyabetin ilerleyen komplikasyonlarında, pankreas nakli ve pankreas adacık nakli tedavileri uygulanmaktadır. Bu yöntemler, en son seçenek olarak tercih edilir.
Her ne kadar şeker hastalığının kesin bir tedavisi bulunmasa da, kök hücre ve gen tedavisi için yapılan ciddi çalışmalar, diyabet hastaları için umut verici çalışmalar olarak devam etmektedir.Yayın tarihiEkim 17, 2016KategorilerSağlıkEtiketlerdiyabetdiyabet belirtileridiyabet tedavisidiyabetin belirtilerişeker hastalığışeker hastalığının belirtileriDiyabetin Belirtileri ve Tedavisi içinbir yorum yapın

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super