Anasayfa / Sağlık / Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamur Neye İyi Gelir?

Ihlamur, yaklaşık olarak 30 metreye kadar büyüyebilen ıhlamur ağıcının çiçekleridir. Oldukça güzel bir kokuya sahip olan bu çiçekler, özellikle kış aylarında çay şeklinde daha fazla tüketilmektedir. Kaynatıldıktan sonra içerisine bal ve limon ilave edilerek tüketildiğinde, daha çok faydalı olduğu bilinmektedir. Genellikle kış aylarında görülen nezle, soğuk algınlığı ve halsizlik gibi rahatsızlıkları önlemek için kullanılan ıhlamur, neye iyi gelir? Ihlamurun faydaları nelerdir?

Ihlamur Neye İyi Gelir? Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Soğuk algınlığına iyi gelir: Ihlamurun kış aylarında daha yaygın olarak tüketilmesinin temel nedeni, soğuk algınlığına karşı iyi gelmesinden kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığı ve benzer hastalıklara karşı daha faydalı olması için, ıhlamur çayına limon ve bal karıştırılarak tüketilir.

Öksürüğe iyi gelir: Özellikle üşütmeden kaynaklı öksürüklere karşı daha etkilidir. Belirli aralıklar ile tüketildiği zaman, vücuttaki mikrop ve bakterilerin temizlenmesinde önemli rol oynar. Bunların yanı sıra, solunum yollarında öksürük nedeniyle oluşan tahrişin giderilmesine yardımcı olur.

Vücut direncini arttırır: Ihlamur çayının, kan dolaşımını hızlandırdığı bilinmektedir. Vücudu sıcak tutarak, soğuk havalarda üşüme gibi olumsuzlukların önüne geçebilmektedir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi vardır. Çayın içerisine bir tutam karanfil eklenerek içildiğinde, sinir sistemini rahatlatır. Gece geç saatlerde tüketildiğinde, sinir sistemini rahatlatır. Ihlamurun en büyük özelliklerinden birisi, rahatlık hissi vermesidir.

Cilt için faydalıdır: Demlenmiş ve ılıtılmış ıhlamur çayı ile, göz kapakları ve göz çevresine pansuman yapıldığında, gözleri dinlendirici etkiye sahiptir. Ciltte meydana gelen yaşlılık belirtilerinin yok olmasında, cilt hastalıklarının giderilmesinde etkin bir rol oynar.

Saça iyi gelir: Ihlamur ağacının yapraklarını kaynatarak elde edeceğiniz su ile saçlarınızı yıkadığınızda, saçlarınızın daha canlı bir görünüm kazandığına şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda kepek problemleri ve kafa derisindeki kaşıntılar gibi sorunların azaldığını görebilirsiniz.

Bronşit ve astıma iyi gelir: Solunum yollarını rahatlatıcı etkilerinin olması da, ıhlamurun faydaları arasında yer almaktadır. Üşütmeden meydana gelen bronşite iyi gelir. Karaciğer iltihabına karşıda iyi geldiği bilinmektedir. Hepsinden önemlisi, düzenli bir şekilde tüketildiğinde, kronik astım için rahatlatıcıdır. Astım nöbetlerinin hafiflemesinde, rahatlatıcı etkisiyle yardımcı olur.

Ihlamur neye iyi gelir? sorusuna verilecek cevap sayısı oldukça fazla olsa da, biz bu yazımızda en önemli faydaları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Günümüz toplumunda ıhlamur çayı, faydalarının herkes tarafından bilinmesi nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir. Hem ruhen rahatlamak, hem de sindirim sisteminin etkin bir şekilde rahatlaması için, düzenli aralıklarla ıhlamur çayı içmeniz tavsiye edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super