Anasayfa / Tarih / Kore Savaşı’na Hangi Ülkeler Katıldı?

Kore Savaşı’na Hangi Ülkeler Katıldı?

kore savaşında türk birlikleri
Kore Savaşı’nda Türk Birlikleri

Üç yıldan fazla süren ve son yüzyılın en büyük savaşlarından biri olan Kore Savaşı, 20. Yüzyılda Kore Yarımadası’nda gerçekleşmiştir. Yarımadanın liderleri arasında çıkan ideolojik fikir ayrılıkları nedeniyle ada, Kuzey Kore ve Güney Kore olarak ikiye bölünmüştür. Ancak durum bununla da sınırlı kalmayarak ayrılan iki ülkenin liderleri tüm bölgenin meşru liderleri olduklarını savunmuş ve sınırı resmi olarak tanımadıklarını açıklamışlardır.

Henüz savaş başlamadan önce iki sınırın orduları arasında şiddetli ve sürekli bir çatışma yaşanmıştır. Bu süreç devam edince iki sınırın liderleri sınır ötesi operasyon düzenlemeye karar verdiler. 1950 yılında ortaya çıkan bu durum sonrasında yarımada da yer alan diğer milletler ve ABD gibi ülkeler de savaşa katıldılar. Bu ülkeler arasında doğrudan savaşa müdahil olan Tayland ve Rusya ile tıbbi destek amaçlı bölgede bulunan Danimarka, Bulgaristan ve İsveç gibi ülkelerde yer aldı. Türkiye’de stratejik durumlar ile bölgeye asker sevkeden ülkeler arasında yer aldı. Peki Kore Savaşı’na hangi ülkeler katıldı?

İşte Kore Savaşı’na Katılan Ülkeler

Savaşa toplamda 21 farklı millet katılmıştır. Birleşmiş Milletler, Amerika’nın da etkisiyle Kuzey Kore’nin uluslararası kuralları ihlal ettiğini ve bir an önce birliklerini geri çekmesi gerektiğini bildirmiştir. Ancak bu olmayınca kendi birliklerini bölgeye sevk etmiştir.

BM birlikleri; 

Birleşmiş Milletler Kore Savaşı Oylaması
 • • Türkiye, 
 • ABD, 
 • İngiltere, 
 • Yeni Zelanda, 
 • Belçika, 
 • Filipinler, 
 • Kanada, 
 • Lüksemburg, 
 • Yunanistan, 
 • Habeşistan, 
 • Güney Afrika Birliği, 
 • Hollanda, 
 • Kolombiya 

gibi ülkelerin askerlerinden oluşmaktaydı.

Tüm bildirilere rağmen Kuzey Kore, Güney Kore’nin başkenti Seul’e kadar ilerlemiştir. Diğer taraftan da Çin, Tayvan’ı alabilmek için savaşa Kuzey Kore’nin saflarında dahil olmuştur. 

Peki Kuzey ve Güney tarafları ile diğer ülkelerin savaşa etkileri ne oldu?

Kuzey Kore

1950’de Kuzey Kore, Sovyetler Birliği ve Çin’in de desteğini alarak Güney Kore’yi işgal etmek üzere savaş başlatır. Fakat Kuzey Kore, savaşı Güney Kore’nin başlattığını iddia etmektedir. Kuzey Kore öncü birlikleri savaşa son derece hazır bir şekilde topçu ve tankçı birlikleri ile başlamıştır. Ve bunun sonucunda da Güney Kore başkenti Seul’ü kolay bir şekilde işgal etmişlerdir.

Güney Kore

Savaşa herhangi bir şekilde hazır olmayan Güney Kore, Kuzey Kore’nin öncü birliklerine dahi direnememiştir. Ayrıca top ve tanklara karşı koyacak silahları da bulunmamaktaydı. Silah yetersizliği dışında bir başka sorunda hızla yaklaşan Kuzey Kore birliklerine karşı koyabilecek bir ordu düzenin olmamasıydı. Sonucunda da Hangang Köprüsü’nün yıkılması kararı gibi facialar da ortaya çıkmıştır.

Kore Savaşı’ndan bir görüntü

Savaşa Uluslararası Müdahale

Kendi çıkarlarına hizmet etmeleri için ABD, Çin, Sovyetler Birliği gibi ülkeler savaşa doğrudan müdahil olmuşlardır. Hatta savaşın çıkması bu ülkelerin de işine gelmiştir. 

ABD, kapitalizmi desteklediği için Güney Kore’nin yanında yer alırken, Çin ve Sovyetler de komunizm rejimi nedeniyle Kuzey Kore’nin yanında yer almıştır.

Birleşmiş Milletler ise Kuzey’in kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Kore’nin yanında yer almak üzere birliklerini bölgeye sevk etmiştir. Fakat Çin birliklerinin aktif rolleri, Birleşmiş Milletler ordularının geri çekilmelerine neden olmuştur.

Türkiye, savaşa Güney Kore’nin yanında er ve erbaştan oluşan yaklaşık 5 bin askeriyle müdahil olmuştur.


Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super