Anasayfa / Tarih / Mayalar’a Ne Oldu ?

Mayalar’a Ne Oldu ?

mayalara ne oldu
Mayalar

Eski dünyanın ihtişamlı medeniyetlerini düşündüğünüzde aklınıza ilk olarak hangileri geliyor? Yunanlılar ve Romalılar muhtemelen akla ilk gelenler. Bir de eski Mısırlıları ve Babillileri de düşünebilirsiniz.

Orta Amerika ve Meksika kültürlerine ilgi duyuyorsanız muhtemelen ilginizi çekecek başka bir eski uygarlık var. Evet, Mayalardan bahsediyoruz.

Maya İmparatorluğu şimdiki Guetemala olarak bilinen tropik topraklarda kuruldu ve gelişti. Zamanla İmparatorlukları Meksika’da Yucatan Yarımadası’na, kuzeye doğru genişledi. Maya medeniyeti bir çok konuda uzmanlaşmıştı ve gelişiminin en önemli etkendi tarım, dil, matematik, sanat, mimari ve hatta astronomiye ilgi duymalarıydı.

Mayalar altıncı yüzyıl boyunca gücünün doruğuna ulaştı. Gizemli bir şekile bundan bir kaç yüzyıl sonra ortadan kayboldular. Yaklaşık 900 kişi tarafından büyük taş şehirlerinin neredeyse tamamı terk edilmişti. Peki bu medeniyete ne oldu?

Mayaların ortadan kaybolması yüzlerce yıldır tarihçilere ilham kaynağı olmuştur. Son zamanlarda Mayaların yok oluşunu açıklayabilecek yeni bilimsel teoriler ortaya atılmıştır. Bazı tarihçiler Mayaların yok oluşunda önemli ölçüde kendi hataları olduğuna inanıyorlar.

Yüzlerce yıl boyunca Mayalar Meksika ve Orta Amerika’ya egemen oldu. Nüfusu artışı da medeniyeti gibi yüksekti. Gücünün zirvesinde olduğu günlerde Maya nüfusunun yoğunluğu günümüz Los Angeles’ına benziyordu. Yani kilometre kare başına 2000 kişi.

Mayalar bu kadar hızlı gelişen kalabalık nüfusu nasıl besledi? Mayalılar daha fazla tarım alanına yer açmak için geniş orman alanlarını kesti. Yapı malzemeleri için ağaçları ve bina yapımında kullandıkları kireçtaşını fırınları için yakıt olarak kullandılar. Tarihçilerin bir kısmı Mayaların sorumlu olduğu kitlesel ölçekte ormansızlaşmanın onların kendi sonlarını hazırladığına inanıyor. Ormansızlaşma iklim değişikliğine yol açtı; sıcaklık arttı ve yağış azaldı.

Bu faktörler yaklaşık bir asır süren şiddetli bir kuraklığa neden oldu. Kuraklığın etkileri ve sürdürülemez tarım politikaları Mayaların hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu su ve yiyecek kaynaklarını kısıtladı. İnsanlar bu kaynakları bulmaya giderken zamanla büyük şehirler terkedildi.

Bugün tarihçiler Mayaları modern çağlarda da alınması gereken dersler olduğunu hatırlatıyor. Mayaların kendi sonlarını nasıl hazırladığını incelemek modern tarihçilere ve insanlara gelecekte büyük ölçekli felaketleri önleyecek sürdürülebilir tarım politikaları üretmelerine yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super