Anasayfa / Genel / Poşet Fiyatları 2019 ( A101 , Bim , Migros , Carrefour )

Poşet Fiyatları 2019 ( A101 , Bim , Migros , Carrefour )

poşet fiyatları ne kadar
Poşet Fiyatları Hakkında

Bildiğiniz üzere 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren artık mağazalarda ve süpermarketlerde plastik poşetler parayla satılmaya başlandı. Pek çok süpermarket poşet fiyatları konusunda uygulamaya bu tarihten önce başladı ancak ,ücretlendirilen poşetler faturaya yansımıyordu. Bir nevi alıştırma çalışması diyebiliriz. Peki 2019 poşet fiyatları mağazalara göre herhangi bir farklılık gösterecek mi ? Dilerseniz bu yazımızda bunu inceleyelim.

Poşet Fiyatları 2019 ‘da ne kadar olacak ?

Mağazaların almış olduğu ortak bir karar mı yoksa devletin bu konuda kesinleştirmiş olduğu bir fiyat politikası var mı bilmiyorum ancak hemen hemen tüm mağazalar ve süpermarketler poşet fiyatları hakkında ortak bir tutar belirlemiş durumda. 1 Ocak 2019 dan itibaren yapmış olduğum alışverişlerde bu fiyatlandırmayı hemen hemen tüm mağazalarda aynı olarak gözlemledim.

Ancak sanıldığı gibi sadece A101, Bim , Migros, Şok , Carrefour gibi süpermarketler ve market zincirlerinde değil, Gratis , Watsons vs gibi kozmetik ürünler satan mağazalar ev aynı zamanda giyim mağazalarında da poşetler para ile alınacak. Bu mağazaların poşet fiyatları konusundaki uygulamasını henüz tecrübe etmedim ancak çevreden ve internetten gözlemlediğim bu mağazalarda da paralı poşet uygulamasının başlamış olduğu yönünde.

Marketlerde Poşet Ne Kadar ?

Gerek yılbaşından önce kısa sürede faturalandırılmamış poşet fiyatları, gerekse 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren faturaya yansıyan fiyatlar esas olmak üzere Marketlerde poşet fiyatları “25 Kuruş” olarak belirlenmiş durumda. En azından A101’de yapmış olduğum alışveriş sonrasında eskiden olan “büyük poşet-küçük poşet” ayrımını göremedim. 25 Kuruş a satılan poşetlerin hepsi büyüktü ki sanırım küçük ve büyük poşetin fiyatı yine aynı olacak. Tabi bu durumda 25 kuruş veren hiçkimse küçük poşet almayacak sanırım haklı olarak. Madem 25 kuruş veriyorum büyük olanından alayım mantığı son derece makul görünüyor.

Ancak Bim , Carrefour , Migros gibi büyük marketlerde poşet fiyatları konusunda henüz bir tecrübem olmadı. Ancak yine internette okuduğum yorumlar neticesinde bu mağazalarda da poşet fiyatlarının aynı fiyat seviyelerinde olduğunu gördüm.

Aynı zamanda uygulama henüz çok yeni olduğu için mağazaların bu konudaki paralı poşet yaptırımını ufak tefek (çakallık demeyelim tabi 🙂 ) akıl oyunlarıyla atlatan bazı kişiler de mevcutmuş. Bu şekilde para vermeden poşet kullanan kişilere yönelik muhakkak yakın zamanda mağazalar farklı yöntemler geliştirecektir.

Bedava Poşet Nasıl Alınır?

bedava poşet nasıl alınır
Poşet Parası vermek istemeyenler için

Belirttiğim gibi bazı kişiler çeşitli yollarla paralı poşet uygulamasının önüne geçmeye çalışmak için kendi taktiklerini geliştirmiş durumda. Dilerseniz maddeler halinde poşet fiyatları yükünden kendi imkanlarıyla – şimdilik -kurtulan kişilerin yöntemlerine göz atalım.

  • Mağazaların meyve-sebze veya ekmek reyonlarında bulunan ince plastik poşetlerden henüz herhangi bir para alınmıyor. Bazı kişiler bu poşetlerden birkaç tane alıp alışveriş sonrasında aldıkları malzemeleri bu ince plastik poşetleri iç içe koyup sağlamlaştırarak alışveriş poşetlerini bedavaya getirmiş oluyorlar 🙂
  • Daha makul ve güvenli bir yol olarak, mağazaların kendi üretimleri olan bez veya daha kalın , sürekli kullanıma uygun poşet veya çantaları mevcut. Ortalama 5 TL gibi bir fiyatla satın alınacak bu bez çanta veya kalın plastik poşetler , bir sonraki alışverişlerde de kullanılabilir.
  • Eski usul, fileler 🙂 Eski Türk filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz fileler yeniden moda olacak gibi. Hem çevreye zararı en aza indirmek hem plastik maddesinin neden olabileceği kanserojen madde tehlikesini en aza indirmek için oldukça sağlıklı ve ekonomik bir çözüm olabilir.
  • Yabancı filmlerde gördüğümüz Kese Kağıtları. Bu paketleri alışverişlerimizden önce toplu bir şekilde satın alarak yine fileler gibi sağlıklı bir çözüm üretebiliriz.

Sonuç

2019 poşet fiyatları ve paralı poşet uygulaması hakkında ufak bir değerlendirme yapıp, poşet fiyatı ödemekten nasıl kurtulabileceğimizi veya maliyetini en aza indirgeyebileceğimizi değerlendirmeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Aslında çevre açısından oldukça zararlı ve doğada çözülmesi binlerce yıl alan plastik poşetlerin , belli bir ücrete tabi tutularak kullanımının azaltılması son derece doğru bir politika olarak düşünülebilir.

Fakat burada ortaya çıkan bir handikap söz konusu. Hem A101 , Bim , Migros ve Carrefour gibi büyük zincir marketler başta olmak üzere giyim ve kozmetik mağazalarının logolarının basılı olduğu poşetlerle bir nevi reklamlarını yapıp, hem de bu reklamı yaptığımız poşet ve çantalara para vermek çoğu kişinin aklında soru işareti uyandırıyor. Eğer gerçekten sadece çevre için atılan bir adımsa , hepimizin sonuna kadar arkasında durması gerekiyor. Fakat altında rant var ise bu soru işaretleri pek de haksız sayılmaz. Daha çok yeni bir uygulama ve kime ne kazandıracağını çok net kestiremiyoruz.

Bu bakımdan elimizden gelen alınan bu karara uyup , bekleyip görmek olacak. 2019 Poşet Fiyatları hakkında sizin de bu konu hakkında belirtmek istediğiniz görüşleriniz varsa yorum kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super