Anasayfa / Sağlık / Ruh Sağlığı Nedir ?

Ruh Sağlığı Nedir ?

Ruh sağlığı nedir ?

Ruh sağlığı bireyin yaşamını, iç dünyasında ve dış dünyasında huzur ve mutlu bir şekilde sürdürmesi olarak tanımlanabilir. Ruh sağlığı iyi olan  insan gerçekleri daha net bir şekilde görür. Öz güvenli olduğu gibi diğer insanlara da güvenebilir. Kendini geliştirme yetisi ve iyi bir kişiliğe sahiptir. Yaptığı işlerde çalışkandır ve işini severek yapar.  Çevresindeki insanlarla hoş sohbetler içerisine girebilir ve sevgi doludur. Bunların haricinde mantıklıdır. Nerde ne söylenmesi gerektiğini bilir ve insanları üzmemek için elinden geleni ardına koymaz. Strese karşı dirençlidir. Kendiyle barışıktır bu iyi hissetmeyi insanlara “iyi hissettirme” olarak yansıtır.

 

Eleştriye, öğüde, nasihate açıktır ve egosu olmaz. Hatalarını telafi edebilirler bunlar ruh sağlığı yerinde olan kişilerde görülen özelliklerdir. Ancak ruhen sağlıklı bir kişiyi tanımlamak için bu saydığımız özellikler o kişinin gerçekten ruhen sağlıklı olduğunu göstermez. Ruh sağlığı dengeli olan insanlarda bunlardan hariç başka faktörlerde aranmaktadır.

 

Ruhsal hastalık durumunu ise insanların davranışlarında, sıra dışı duygu ve davranışlarda, düşüncelerinde aykırılıklar olması olarak tanımlanabilir. Ruhsal sorunu olan birisinin dış dünya ile algısı sarsılır ve çevresindeki insanlarla ilişkisi sarsılır. Çalışma hayatı da bu etkenlerden gereken payı alır.

 

Ruh sağlığı alanında tedavi çok hızlı gelişmektedir. Günümüz bilgisiyle  davranış ve beyin yapısındaki beynin karmaşık yapısı incelenmiş ve edinilen bilgiler her geçen gün artmaktadır.

Günümüzde ruh sağlığıyla ilgili tedaviler geliştirilmekte ve bu konuda sorunu olan kişiler tedavi edilebilmektedir.

Fakat özellikle ülkemizde ruh sağlığı olan çoğu kişinin tedavi almadığı bilinmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ruhsal hastalığı olan kişilerin başka insanlar tarafından damgalanma korkusudur.

Ruh sağlığı bozulan kişilerde düşünce ve davranışlarında aşırı derecede tutarsızlık, aşırılık, yetersizlik olur.  Normal bir insanda da bu tür davranışlar görülebilir. Fakat ruh sağlığı olan birisinde bu oran çok daha fazla olduğundan, çevresinde insanlarla ilişkileri, arkadaşlıkları bozulur.

Ruhsal bozukluklar arasında en çok risk grupları arasında şunlar vardır:

  • Yoksullar ve göçmenler,
  • Çocuk ve gençler
  • Travmatize olmuş kişiler yer almaktadır…

Dünyada 500 milyon kişinin ruhsal ve nörolojik açıdan hastalığı olduğu bilinmektedir. Sağlık hizmetlerine başvuran her 4 kişiden 1 ‘inin teşhis edilmemiş ruhsal sorunu olduğu öğrenilmiştir.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super