Anasayfa / Sağlık / Şok Diyet Yapanlar Dikkat ! Şok Diyetin Zararları Nelerdir ?

Şok Diyet Yapanlar Dikkat ! Şok Diyetin Zararları Nelerdir ?

sok diyet yapanlar sok diyetin zararlari
Şok Diyet Yapanlar Sağlığınız Tehlikede !!

Pek çok insanın hayalidir fazla kilolarından kurtulup, güzel görünümlü ve fit bir bedene kavuşmak.  Kış aylarında, kat kat giysilerin altında gözlerden uzak kalan kusurlar, özellikle yaza doğru göze batmaya başlar. Bir panik duygusuyla acil önlemlere başvurulur; estetik ya da spor gibi çözümlerin yanında, en zahmetsiz ve ekonomik yöntem olan şok diyetler kurtarıcı olarak görülür. Bu yüzden özellikle ünlülerin tercih ettiği şok diyetler için çeşitli aramalar yapılır.Ancak şok diyetler sağlığınıza büyük oranda zarar verebilir.

Şok Diyet Nedir ?

Sizin için oldukça önemli bir günün yaklaştığını varsayalım. Bu bir yakınınızın düğünü, mezuniyet veya herhangi özel bir gün de olabilir. Ve bu önemli günde fazla kilolarınızla görünmek istemiyorsunuz. Bunun için de ilk iş internette araştırma yapıp, ilk bakışta oldukça cazip görünen şok diyetler gözünüze çarpıyor.

Şok diyet denilen olgu, bu gibi önemli günler veya dönemler yaklaşırken ani bir şekilde kilo vermeyi sağlayan kişiye özel diyet yöntemleridir. Çeşitli analizlerle kişinin çok kısa bir sürede hızla belli bir kiloyu vermesini sağlar. Kişi için önemli olan ilk şey şok diyetin kendisine kısa sürede ne kadar faydalı olacağıdır.Bu bakımda daha önce bu yöntemlerle zayıflamış ünlülerin programlarını okuyup onları uygulamaya çalışırlar. Ünlülerin şok diyetleri , kendileri için bulunmaz bir nimet olarak görülmeye başlanır.

Ünlülerin Şok Diyetleri

Bu diyet çeşidini kullananlar genellikle hareketli bir yaşantıya sahip olup, görüntülerine büyük özen göstermekle yükümlü olan ünlülerdir. Sonuç olarak devamlı göz önünde olmalarından ötürü kilolarına da fazlasıyla dikkat etmek zorundadırlar.

Bu bakımda Kenan doğulu gibi ünlüler şok diyet yöntemiyle bir haftalık katı bir diyetle forma kavuşmaya çalışırlar.Ancak tüm insanlarda olduğu gibi ünlülerin uyguladığı şok diyetler , belki belli bir süre için istenen forma vücudu kavuştursa da , uzun vadede sağlık açısından oldukça büyük riskler taşımaktadırlar.

Bu tarz araştırmalara girişip şok diyetler peşinde koşanlar için önemli olan sağlıklı zayıflamak değil; bir an önce kilo vermektir. Bu kısa vadeli çözüm arayışları, beslenmede radikal değişikliklere neden olan kimyasal diyetlerle, kısa sürede sonuç verdiği iddia edilen, kaynağı belirsiz rejim programlarıyla son bulur. Sonuç genellikle hüsrandır. Haftada 5 kilo kaybedeceğiniz hayaliyle başladığınız diyetten 300 gramla çıkarsınız; üstelik metabolizmanıza yaşattıklarınız yüzünden, uzun vadede sağlığınıza ne tür bir zarar verdiğinizi de bilemeden…

Şok Diyetin Zararları Neler ?

İnsan yaşamının temeli olan beslenmenin,  uzman elinden çıkmamış şok diyet programlarına emanet edilmesi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Diyetisyenin önceliği, zayıflama amacında olan kişinin sağlığını dengede tutmaktır. Sağlıklı olmak, bedeninizin dışarıdan nasıl göründüğünden çok daha önemlidir. Kısa sürede aşırı kilo kayıplarına yol açtığını iddia eden diyetler, bağışıklık sistemini zayıflatır, kas ve kemik dokusunu bozar, kalp ve damar sistemine zarar verir. Vücut büyük oranda su kaybederken, metabolizma savunmaya geçer ve verilen kiloların misliyle geri alınması kaçınılmaz olur. Yetersiz ve dengesiz beslenmek yerine, uzman gözetiminde hazırlanmış bir programı takip edebilir; medikal zayıflama ilaçlarından da yararlanarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super