Anasayfa / Genel / Yeni Dünya Distopyaları

Yeni Dünya Distopyaları

Distopya kurgusu tipik olarak yoksulluk, adaletsizlik, acı, zulüm ve diğer toplumsal bozuklukları üzerinde taşır ve bu kurgunun genel amacı dünyadaki bazı konuların gelecekte nasıl bir forma bürünebileceğini göstermektir. Dolayısıyla kurgusal distopyalar gerçek dünyadaki abartıları temsil edebilir. İşte edebiyatta, oyunlarda ve sinemada kurgulanmış 5 distopya:

1-Bilgi Bakanlığı (Terry Gilliam’ın yönettiği film Brezilya)

Brazil

Bilgi Bakanlığı her şeyin yakınında bulunup büyük miktarda veri toplamak ve işlemek suretiyle devletin halkı kontrol altında tutmaya yarayan verimsiz bir organizasyondur. Birçoğu tek anlamı bir sonraki formu doldurmanız için gerekli olan form doldurma işlemlerinden ibaretti. Her şey büyük bir titizlikle bürokratik yollarla gerçekleşir. Her yerde bilgi formlarının dolaştığı kurgu Big Data’nın rahatsız edici bir vizyonudur. Çok fazla güç ve istihbarat sahibi olmasına rağmen Bilgi Bakanlığı kaynaklarının çoğunu kendi üstünlüğünü tesis etmek ve kendi hatalarını örtbas etmek için kullanıyor. Eğer işkence görür ve ne olduğunu bilmediğiniz bir suçtan yargılanmadan idam edilirseniz hükümet ailenize sunulan hizmetler için bir fatura gönderir.

2-Tek Devlet (Yevgeni Zamyatin’in Biz romanı)

Artık ismimiz yok. Sadece Numaramız var

Büyük bir savaştan sonra kalan insanlar nihayet tek bir devletin emri altında birleşir. Özgür irade tüm insanlığın acısının kaynağı olarak tanımlanmaktadır ve bu nedenle devlet sadece cam evler sayesinde vatandaşlarının yaşamlarının her noktasında kesin bir kontrol sahibi olmalıdır. Bir isim yerine bir numaranız var. Hayatınızın her anı matematiksel bir kaç formül ile belirleniyor. Aile kavramı kaldırılmış, doğumlar sıkı kontrol altına alınmış ve sadece matematiksel formüllere göre en uygun örneklere gebelik izni veriliyor. Hayal kurmak sadece akıl hastalığının bir işareti olarak tanımlanmış ancak endişelenmeyin çünkü hayal gücünüzü ortadan kaldırmak için cerrahi bir işlem uygulanıyor. Devlet kendisini insanlardan korumak için onları yavaş yavaş küçük birer makineye dönüştürüyor.

3-Tek büyük şehir (Yargıç Dredd çizgi romanı)

Yargıç Dredd

Tek bir büyük şehir New York’tan Gürcistan’a kadar uzanan kentsel yayılma karmaşık bir yapıya dönüştüğünde, Adalet Bakanlığı 800 milyon insanın, uzaylıların, mutantların ve robotların ev sahipliği yaptığı nükleer bir soykırıma neden olan cumhurbaşkanının görevden alındığını bildirir. Düzen yargıçların kanunlarını uygulama, cezalandırma ve hatta infaz etme yetkisine sahip sokak milisleri tarafından sağlanır. Halkın büyük çoğunluğu işsiz ve zaten robotlar kadar işe yaramıyorlar. Cinayet, ayaklanma ve çete savaşları bu büyük şehirin popüler eğlenceleri. Bu başarısız polis devleti kendi tartışmasız otoritesine ve eşi benzeri görülmemiş gücüne rağmen rapor edilen tüm suçların .%2’sinden daha azına cevap verebiliyor. Yargıç Dredd etkileyiciği tutuklama istatistiklerine rağmen hiç bir zaman şehri daha güvenli bir yer haline getirmedi.

4-Wasteland (Fallout serisi)

Fallout

Nükleer savaşın etkisiyle garip bir alternatif gelecekte insanlığın kalıntıları medeniyeti yeniden inşa etmek için mücadele ediyor. İnsanlar paslı kulübelerde yaşıyor ve Wasteland’in para birimi olan gazoz kapakları için birbirlerini öldürüyorlar. Her şey radyoaktif, sert ve vahşi. Kısır mutasyonlar, katil robotlar ve hepsi de sizi öldürmek ve cesedinizi yağmalamaya hevesli. İnsanlık yıkıma uğramış bir dünyaya hakim olmak için birbirleriyle çatışan, farklı hedefleri olan bir çok farklı gruba ayrılmıştır. Bazı insanlar sadece hayatta kalmak için güvenli bir alan kurmak istiyor; bazıları ise dünyayı onarmakla görevli. Bazı topluluklar gelişip büyümeyi başarmış olmasına rağmen Elmas Şehri’ndeki “hareketli metropol” sadece bir futbol stadyumunun büyüklüğünde bir gecekondu kentidir. Wasteland’de yaşam trajikomik seviyede kısadır ve acımasızdır.

5-İnsan İmparatorluğu (Warhammer 40.000 serisi)

İnsan İmparatorluğu

Bugüne kadar yaşamış en güçlü savaş dehası olan İnsanlığın İmparatorluğu genetiği değiştirilmiş süper askerleri ile dünyayı ele geçirir ve bütün insanlığı demir yumruğuyla yönetmeye başlar. İmparatorluk insanı uzaylı ordularından şeytani ordulara galaksinin her noktasındaki her şeyi yenerek oraya kendi medeniyetini götürmeyi amaç edinir. Ancak İmparator oğlu tarafından ihanete uğrayıp tahttan indirildiğinde İmparatorluğun en büyük hayali bir kabusa dönüşür. Tüm gelişmeler durur ve İmparatorluk bilimden çok dini pratiğe dayanan, eksantrik bir elit zümre tarafından sunulan eski teknolojilerle devam ediyordu. İmparatorun uzay seferleri her zamankinden daha da büyük hızla devam ederken hayat git gide zorlaşıyordu. İnsan İmparatorluğu’nda ya çok güçlü seçkinlerden birisiniz ya da büyük sefalet içinde yaşayan bir köylüsünüz. Orta direk kesim yok ve insanlar yıldızlararası bir pazarda işlem gören bir metadan başka bir şey değildir.

Bir Cevap Yazın

Watch Dragon ball super